Podstawowe pytanie dotyczące pompy ciepła

Prowadząc firmę zajmującą się montażem i serwisem pomp ciepła, często spotykam się z rożnymi pytaniami dotyczącymi technologii pozyskiwania energii odnawialnej. Często, takie pytania padają od osób nie posiadających jeszcze takich urządzeń, co może świadczyć o wzroście zainteresowania, tym ważnym dla środowiska temacie.

Zasada działania pompy ciepła

serwis pomp ciepła toruńJak wspomniałem, w swojej codziennej pracy coraz częściej spotykam się z bardzo ciekawymi pytaniami, dotyczącymi odnawialnych źródeł energii. Prowadząc serwis pomp ciepła toruń który słynie z proekologicznych działań, jest również miastem ludzi mądrych i ciekawych, a więc zadających dobre pytania. Jedno z podstawowych pytań, jakie często pada to pytanie o zasadę działania pompy ciepła. Poniżej, postaram się szczegółowo przedstawić pracę tego urządzenia. Głównym zadaniem pompy ciepła jest proces termodynamiczny, zachodzący w obiegu chłodniczym, w którym znajduje się odpowiedni czynnik chłodniczy. Jego podstawową własnością, jest możliwość zmiany fazy pobierania ciepła, w fazę wrzenia. W parowniku po odzyskaniu ciepła z wybranego źródła energii (w zależności od modelu pompy) następuje odparowanie czynnika roboczego. Następnie, powstała para zostaje sprężona do bardzo wysokiego ciśnienia, co istotnie podnosi jej temperaturę. W takiej postaci czynnik płynie do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do odbiorników. W wyniku takiej pracy, temperatura czynnika chłodniczego znacznie się obniża. Po oddaniu ciepła, czynnik zostaje przeniesiony do zaworu rozprężnego, gdzie następuje gwałtowne obniżenie ciśnienia.

Z tego zaworu, czynnik ponownie przepływa do parownika (w postaci cieczy) i proces powtarza się w sposób ciągły. Zakres temperatur pozyskanych w wyniku tych procesów, mieści się w granicach od -6 stopni Celsjusza do +42 stopni Celsjusza, co sprawia że pompa może pracować nieprzerwanie przez cały rok.