Koła pasowe w starych zegarach

Napędy mechaniczne znano prawdopodobnie od średniowiecza. Jednymi z pierwszych były wiatraki i koła młyńskie. Od średniowiecza też datuje się historia zegarów mechanicznych.

Najlepsze koła pasowe – nieraz są konieczne

koła pasoweNapęd mechaniczny wykorzystuje najczęściej siłę grawitacji, siłę mięśni lub energię spalania. Aby wykorzystać ruch źródła energii mechanicznej konieczny jest cały system przekładni i wałów korbowych. Często chodzi o zamianę ruchu prostoliniowego na kołowy. Przykładem jest samochód z silnikiem tłokowym. W zegarach jako źródło energii wykorzystywane były wahadła, ciężarki lub sprężyny. Czasem obok koła zębatego do przenoszenia ruchu konieczne są najlepsze koła pasowe. Zasada jego działania jest prosta i zapewnia przenoszenie napędu na większe odległości. Koło pasowe przenosi ruch za pomocą pasa transmisyjnego. System przekładni zębatych wykorzystuje koła zębate o różnych średnicach by uzyskać ruch w różnych kierunkach i z różną prędkością.. Wiek XIX to coraz bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne. Dzięki odkryciom z dziedziny elektryczności napędy mechaniczne zostały zastąpione napędami elektrycznymi. Mimo tej rewolucji technologicznej system różnych przekładni jest konieczny także dziś. Zegary zostały zdominowane w XX wieku przez zegary kwarcowe. Dzięki zasilaniu bateryjnemu wzbudzony kryształ kwarcu wprawiany jest w rytmiczne drganie i porusza wskazówki. Do przeniesienia drgań kwarcu na obrotowy ruch wskazówek wciąż wykorzystywane są przekładnie.

Istnieją także zegary z wyświetlaczami kwarcowymi, ale zegary mechaniczne kwarcowe są dziś, w XXI wieku, wciąż bardzo popularne. Dla niektórych dom bez charakterystycznego tykania zegara to dom bez duszy.