Sitodruk, druk wielkoformatowy i druk offsetowy i sztancownica

Zastanawiacie się jakich materiałów używa się do sitodruku, druku wielkoformatowego czy offsetowego? W tym artykule zostaną one przedstawione. Najważniejszymi materiałami przy druku sitodrukowym są farby do sitodruku oraz sita.

Sztancownica i wykrawanie kształtów

sztancownicaMyjka ultradźwiękowa może później skutecznie oczyścić wszystkie materiały. Farby sitodrukowe można podzielić na rozpuszczalnikowe oraz wodne. Są też farby UV, plastizolowe oraz tampondrukowe. Sita do sitodruku mają różną wielkość, w zależności od wielkości druku. Sita są napinane na specjalne ramy aluminiowe lub drewniane. Siatka ma różną gęstość. Do napinania sit używa się też specjalnego kleju sitodrukowego. Dodatkowym materiałem, którego używa się do sitodruku jest guma raklowa, którą zdejmuje się zbędną część farby. Przy druki sitodrukowym używa się też sztancownicy. Sztancownica ma za zadanie wykrawanie z folii lub papieru w arkuszach odpowiednich i pożądanych kształtów. Do druku wielkoformatowego używa się atramentów pigmentowych lub sublimacyjnych. Materiałami na których zazwyczaj się drukuje są banery powlekane lub laminowane. Do druku offsetowego używa się specjalnych farb offsetowych oraz odpowiedniego papieru offsetowego. Po zadrukowaniu takiego papieru do wykonania chociażby etykiet, używa się sposobu, który nazywa się semi rotacja. Tak więc w do każdego druku używa się innej metody.

Najstarszym z tych trzech typów druku jest sitodruk. Niestety coraz bardziej wypierany przez druk wielkoformatowy. Druk offsetowy jeszcze się utrzymuje i nie daje wygranej swojemu rywalowi.