Bezpieczne stanowisko robocze

W ogólnie przyjętej terminologii stanowisko montażowe a stanowisko robocze jest używane naprzemiennie. Różnią się jednak między sobą wyposażeniem. Stanowisko montażowe przygotowane jest głównie do wykonywania jednej określonej czynności. Stanowisko robocze natomiast może być o wiele większe, o wiele bardziej rozbudowane i wyposażone w wiele narzędzi.

Przygotowanie stanowisk roboczych

stanowiska roboczeOprócz standardowych elementów jak: blaty oraz pojemniki na materiały stanowisko robocze wyposażone może być w wiele innych elementów. Przede wszystkim są to uchwyty na wszelkiego rodzaju narzędzia. Uchwyty muszą być tak dostosowane, aby narzędzia nie miały możliwości na przykład z nich spaść. Byłoby to bardzo niebezpieczne dla pracujących na stanowisku osób. Stanowiska robocze stworzone są z myślą o całkowitym wykluczeniu możliwości wypadku podczas pracy. Niebezpieczne maszyny oraz narzędzia powinny również być wyposażone w osłony. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest prawidłowe oświetlenie. Nie trzeba tutaj wspominać o tym jak ważne dla wzroku jest odpowiednio dobrane i ustawione światło. Wielogodzinna praca przy źle ustawionym lub za słabym oświetleniu jest tragiczna dla wzroku w bardzo krótkim czasie. Oświetlenie w pracy musi zresztą spełniać normy BHP inaczej pracownicy mają prawo odmówić wykonywania powierzonych im czynności. Ostatnim elementem są półki materiałowe. To oprócz pojemników drugi najważniejszy element wyposażenia. Zwiększają one powierzchnię ładunkową i ułatwiają segregację materiałów.

Stanowisko robocze zazwyczaj wykonywane jest z materiałów które nie przewodzą prądu. W ten sposób praca na stanowisku jest możliwie najbardziej bezpieczna, zwłaszcza kiedy pracownik używa podczas pracy wielu maszyn działających dzięki sile prądu.