Folie kiszonkarskie posiadające barierę UV

 

Niektórzy rolnicy popełniają błąd i wybierają folie kiszonkarskie bezbarwne. Nie należy tego robić, bo te służą tylko i wyłącznie do owijania palet, a wcale nie sprawdzają się przy kiszeniu pasz objętościowych. Folie bezbarwne nie są też dobrym rozwiązaniem z kilku innych powodów.

Folie rolnicze czyli folie w różnych wersjach kolorystycznych

worki do sianokiszonki ze stabilizatorem uvNa początku warto wspomnieć o tym, że takie folie wcale nie posiadają odpowiedniej kleistości. Idealnie kleiste folie kiszonkarskie to folie jasnozielone, ciemnozielone, białe i ewentualnie czarne. W związku z tym, że taka bezbarwna folia nie posiada tej cechy, to można się domyślić, że dokładne owinięcie materiału do kiszenia będzie praktycznie niemożliwe. Folia nie będzie dobrze przylegać, przez co powstaną przestrzenie z powietrzem. To worki do sianokiszonki ze stabilizatorem uv są idealnym rozwiązaniem. Filtr UV jest bardzo ważny, ponieważ światło ultrafioletowe nie wpływa dobrze na procesy fermentacyjne. Ciekawe jest również to, że folia kiszonkarska ma określone kolory nie bez przyczyny. Stosując folię bezbarwną, istnieje ryzyko, że kiszonka czy sianokiszonka zostaną zauważone przez zwierzęta gospodarskie (jeśli baloty są przechowywane w pobliżu pastwiska). Krowy mogłyby z łatwością zniszczyć folię bezbarwną, by dostać się do wnętrza. Problem ten dotyczy jednak nie tylko krów. Do bezbarwnej folii wypełnionej kiszonką mogą się również dostać dzikie ptaki, dziki, sarny. Zwierzęta te widzą paszę znajdującą się w środku folii i chcą się do niej dostać.

Folia bezbarwna nie jest więc folią rolniczą, którą stosuje się do kiszenia pasz objętościowych. Zdecydowanie lepiej kupić folię białą lub zieloną. Po dwóch miesiącach przetrzymywania kiszonki w folii bezbarwnej na zewnątrz, na pewno taka folia się rozpadnie, przez co dojdzie do zniszczenia paszy.